Zanim podpiszesz umowę z deweloperem

Data dodania: 03.10.2016


Kto z nas nigdy nie marzył o budowie własnego domu z ogródkiem w cichej i bezpiecznej okolicy? Wieczorne grille, rekreacja wśród zieleni – tego człowiekowi potrzeba. Jednak formalności i czas powodują, że niewielu ludzi decyduje się na budowę domu własnymi rękami. Z tego powodu rynek wtórny cieszy się tak wielkim powodzeniem. A co, gdybyśmy zlecili wzniesienie budynku zewnętrznej firmie? Tak właśnie działa deweloper. Podpisując z nim umowę, oszczędzamy mnóstwo czasu, nerwów, a niekiedy nawet i pieniędzy. Jednak nie każda firma funkcjonuje do końca uczciwie. Jak działać, by mieć wszystko pod kontrolą i co sprawdzić zanim podpiszesz umowę z deweloperem?

Wybierając dewelopera, możesz poszukać o nim opinii w Internecie lub popytać znajomych, którzy mają pozytywne doświadczenia. Dla mieszkańców Szczecina dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług TLS Developer, która cieszy się renomą rzetelnej i sprawdzonej firmy. Kiedy już nawiążemy wstępny kontakt, przed podpisaniem umowy najczęściej kolejnym krokiem jest rozpoczęcie starań się o kredyt – bez tego ani rusz. Oczywiście jeśli inwestor dysponuje odpowiednią sumą na koncie, wtedy postępowanie kredytowe można pominąć.

Przed podpisaniem umowy należy ją na pewno w całości i uważnie przeczytać. Powinna zawierać między innymi:

  • opis domu,
  • jego powierzchnię (i określenie sposobu jej liczenia),
  • plan prac budowlanych,
  • datę ukończenia inwestycji,
  • stan wykończenia budynku,
  • rodzaj użytych materiałów.

Jeśli umowa nie wzbudzi podejrzeń, należy wybrać się na przygotowany przez dewelopera teren pod zabudowę. Jeśli inwestora zdziwi zbyt niska cena budowy domu, może to powodować słuszne podejrzenia, co powinno się przełożyć na dokładne sprawdzenie wszystkich szczegółów. Istotna kwestia to na przykład okolica, w jakiej dom miałby się znaleźć. Czy jest to piękny las lub klimatyczna łąka, czy raczej zakład przemysłowy albo wysypisko śmieci. Wszystko ma znaczenie: jakość drogi dojazdowej, odległość od centrum miasta, częstotliwość komunikacji publicznej, obecność sklepów. Dobrze by było również poznać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, aby mieć świadomość, jakiego rodzaju nieruchomości mogą powstać w okolicy. Może się wydawać, że budowa domu powstaje na pustkowiu, a za parę  za płotem wyrośnie trzypiętrowy blok albo, co gorsza, fabryka.

Domy Kołobrzeg

Mnóstwo ludzi traktuje interesy z deweloperem bardzo sceptycznie. Jednak od niedawna klienci mogą czuć się o wiele bezpieczniej. Od kwietnia 2012 roku podpisywanie umów z deweloperem jest znacznie mniej ryzykowne, ponieważ w życie weszła tak zwana ustawa deweloperska, regulująca szczegółowo prawa i obowiązki obu stron. Jej treść jest zdecydowanie korzystna dla klienta, np. usuwa dosyć bolesne skutki ewentualnego bankructwa firmy. Warto zapoznać się z całą jej treścią, by znać swoje prawa przy potencjalnej różnicy zdań z deweloperem. Jeśli wiemy, na co zwracać uwagę i jak się zabezpieczyć, budowa domu przy pomocy osób trzecich wcale nie musi pociągać za sobą przykrych konsekwencji, a przynieść korzyści obu stronom.


Polecamy: www.tlsdeveloper.pl/

Autofolierung NRW