Standard deweloperski, czyli jakie domy buduje deweloper

Data dodania: 03.02.2017


Każda inwestycja budowlana wymaga odpowiedniej wiedzy i ogromnych nakładów pracy. Nie każdy jest w stanie samodzielnie podjąć się takiego wyzwania i nadzorować budowę swojego domu. Dlatego coraz częściej i chętniej korzystamy z usług deweloperów budowlanych, którzy kompleksowo zajmują się realizacją tego typu inwestycji. A jakie domy budują deweloperzy? Co to znaczy, że proponują standard deweloperski?

Stan deweloperski, czyli dom do wykończenia

Trudno jednoznacznie określić co każdy deweloper ma na myśli oferując na sprzedaż domy w stanie deweloperskim. W polskim prawie nie istnieją żadne regulacje, które w klarowny sposób definiowałyby to, co wchodzi w zakres tego typu standardu, dlatego każda firma może je rozumieć w zupełnie inny sposób. Według obiegowych opinii istnieją jednak podstawy, bez których nie można mówić o domu w standardzie deweloperskim.

Winter Holztechnik

Ogólnie rzecz ujmując, jest to budynek gotowy do prac wykończeniowych. Można powiedzieć, że stan deweloperski poprzedza stan pod klucz. Czego należy się spodziewać odbierając taki dom? Powszechnie przyjętym standardem jest między innymi wylewka betonowa, tynk na ścianach, montaż instalacji wewnętrznych, drzwi wejściowe, okna i parapety.

Apartamenty na sprzedaż Puck

Różne standardy domów

Ale jak pokazuje praktyka – co deweloper, to nieco inny standard i zakres prac, na jakie może liczyć inwestor. Dla jednego standardem będzie tak zwany biały montaż, a dla drugiego montaż drzwi wewnętrznych. Różnić się mogą także materiały wykorzystane do wykończenia poszczególnych elementów.

Często można się też spotkać z pojęciem podwyższonego standardu deweloperskiego. Ile w tym pojęciu marketingu, a ile rzeczywistego wyższego standardu? Trudno uogólniać, ale wiedząc już, że nie istnieje oficjalna definicja stanu deweloperskiego można się spodziewać, że w większości przypadków jest to jedynie chwytliwe hasło reklamowe. Żeby się o tym przekonać trzeba poszukać nieco głębiej.

Umowa deweloperska

Gdzie szukać dokładnych informacji o zakresie prac dewelopera? Najbardziej wiarygodnym źródłem będzie umowa, w której zgodnie z zapisami tak zwanej ustawy deweloperskiej z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, deweloper ma obowiązek określić między innymi powierzchnię, układ pomieszczeń i zakres oraz standard prac wykończeniowych (art. 22) .

Domy Kołobrzeg

Ale większość rzetelnych firm przedstawia takie informacje w różnego rodzaju konspektach informacyjnych, ogólnodostępnych dla zainteresowanych klientów. Na przykład na stronie  TLS Developer można zapoznać się z zakresem prac w części podziemnej i naziemnej budynku, a także w obrębie wnętrza domu, co do których zobowiązuje się firma.

Polecamy usługi – budowa domów: deweloper Szczecin