Budujemy z deweloperem – oględziny budynku

Data dodania: 03.10.2016


Skoro wiemy już, co należy zrobić przed podpisaniem umowy z deweloperem, powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić uwagę po zakończeniu budowy domu. Osoby z branży z pewnością będą w stanie ocenić, czy stan budynku zgadza się z wymogami określonymi w umowie. Jeśli jednak nie jesteś ekspertem w tej dziedzinie, oto, co powinieneś zrobić.

Wyjście najprostsze i najbardziej bezpieczne, to zabranie na oględziny znajomego, który jest specjalistą w branży budowlanej lub posiada jakieś doświadczenie. Jeśli nie mamy pod ręką takiej osoby, można wynająć eksperta w Polskim Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na dodatkowy wydatek, zresztą warto wiedzieć choć ogólnie, o czym będą rozmawiali specjaliści.

Aby sprawdzić, czy budowa domu przebiegła pomyślnie, należy przypomnieć sobie treść umowy z deweloperem i zawarte w niej standardy. Inwestor powinien sprawdzić między innymi:

  • grubość ścian nośnych,
  • wymiary pomieszczeń,
  • sprawność instalacji – wentylacji, kanalizacji, itp.

Niektóre firmy, jak np. TLS Developer oferują kompleksową dostawę mediów do wybudowanego domu. Jeśli przyszły właściciel nieruchomości jest zmuszony dostarczyć je sam, na czas oględzin ma prawo zażyczyć sobie tymczasowe podłączenie mediów. Warto sprawdzić wtedy, czy wszystkie sprzęty i instalacje działają w sposób prawidłowy, wystarczy na przykład odkręcić wodę w kranie czy uruchomić piekarnik. Aby skontrolować działanie wentylacji, wystarczy przyłożyć zapalniczkę do kratki. Jeśli płomień odchyla się w kierunki wylotu powietrza, wszystko jest w porządku.

Kolejny krok to kontrola jakości ścian chociażby czy są to proste płaszczyzny, czy narożniki tworzą kąty proste (o ile projekt nie przewidywał inaczej). Istotną rzeczą jest także stan podłogi – tu również trzeba zlustrować poziomy, zwrócić uwagę na szczeliny. Jeśli chodzi o okna i drzwi – czy nie skrzypią i lekko chodzą, czy są stabilne i niezdeformowane, czy szyby nie posiadają rys. Balkon lub taras powinien mieć ok. 2-procentowy spadek, który ułatwiałby spływ wody z ich powierzchni. Warto przed oględzinami domu zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, np. w miarkę i poziomicę, aby ułatwić pomiary.

Na koniec oględzin należy spisać protokół, w którym wyszczególnione są ewentualne usterki, które deweloper zobowiązuje się usunąć lub naprawić. Jeśli wszystko jest w porządku, budowę domu możemy uznać za zakończoną, a budynek gotowy do odbioru. Pozostaje nic więcej, jak przenieść wszystkie rzeczy osobiste i cieszyć upragnionym własnym kątem.


Budowa domów w Szczecinie: www.tlsdeveloper.pl

audi a6 4g tuning