Na co zwrócić uwagę kupując dom?

Data dodania: 15.11.2016


Świadomy konsument przed podjęciem decyzji o zawarciu transakcji uważnie rozważa wszystkie za i przeciw, niezależnie od tego czy kupuje książkę, czy telewizor. Szczególna uwaga i rozsądek powinny nam towarzyszyć jeśli chodzi o tak poważne zobowiązanie jak zakup nieruchomości. Na co zwrócić uwagę kupując dom, o czym pamiętać przed decyzją o zawarciu umowy?  

Rynek pierwotny czy wtórny

Pierwsze, co warto wziąć pod uwagę to kwestia pochodzenia nieruchomości – czy będzie to budynek nowy, a może konstrukcja z rynku wtórnego? Z tą decyzją powiązany jest w dużej mierze wybór pomiędzy zakupem od osób prywatnych albo deweloperów. Jeśli chodzi o domy z rynku wtórnego często jest to zakup w ciemno, ponieważ dość trudno jest zweryfikować jakość prac budowlanych, o ile właściciel nieruchomości nie dysponuje na przykład dokumentacją, która potwierdzi poziom wykonanych robót.

Budowa domów przez dewelopera jest o wiele bardziej bezpieczna, ponieważ klient może na bieżąco obserwować postęp i jakość prac. A te najczęściej są na zadowalającym poziomie – w innym przypadku dość szybko odbiłoby się to na renomie dewelopera w branży. Jeśli zdecydujemy się na kupno takiego domu, w przypadku jakichkolwiek wad budynku klient ma prawo do roszczeń z tytułu gwarancji lub rękojmi.

Zobacz też: deweloper Szczecin

Dom parterowy czy piętrowy

Niezależnie od tego na jakim rynku będziemy szukali ciekawych propozycji, jedną z ważniejszych decyzji będzie rodzaj konstrukcji budynku. Dom parterowy sprawdza się na ogół w przypadku osób, którym zależy na . Dom z poddaszem użytkowym lub piętrem to z kolei naturalnie dzielona przestrzeń i zazwyczaj bardziej korzystne parametry energooszczędności, a co za tym idzie niższe koszty związane chociażby z ogrzewaniem.

www.v4l.pl

Jeżeli interesuje nas budowa domu rodzaj konstrukcji będzie determinowany przez wybór działki, na której ma zostać zrealizowana inwestycja. Dom parterowy będzie wymagał terenu o większej powierzchni niż tej piętrowy, jednak zanim wybierzemy działkę budowlaną pod kątem projektu koniecznie trzeba sprawdzić czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni w ogóle przewiduje możliwość budowy takiej konstrukcji.

G2 TEAM

Lokalizacja i otoczenie

Oceniając oferty nieruchomości na rynku pierwotnym czy wtórnym warto wziąć pod uwagę również lokalizację domu. Z perspektywy codziennych dojazdów do pracy czy szkoły warto sprawdzić stan infrastruktury drogowej, w tym uliczki dojazdowe, miejsca parkingowe czy możliwość korzystania ze środków komunikacji miejskiej.

Równie ważne jest też najbliższe otoczenie nieruchomości – zarówno teraźniejsze, jak i to w przyszłości. Z jednej strony interesujące nas osiedle domów może w ciągu kolejnych kilku lat być otoczone niezbyt ciekawym sąsiedztwem, na przykład magazynami przemysłowymi. Żeby upewnić się czy nie grozi nam taka niespodzianka należy udać się do lokalnego urzędu gminy i zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli wokół znajdują się już inne domy jednorodzinne nic nie stoi na przeszkodzie, aby poznać swoich potencjalnych sąsiadów.


Sprawdź ofertę dewelopera TLS – budowa domów Szczecin