Kominek w domu – ocieplenie wizerunku wnętrza

Data dodania: 03.10.2016


Przed rozpoczęciem budowy domu, dobrze byłoby rozważyć, czy nie warto przeznaczyć fragmentu salonu na kominek. Jest on interesującym rozwiązaniem designerskim, a zarazem użytkowym – kominek w domu to bez wątpienia synonim przytulnej atmosfery. Przyjemnie jest usiąść w zimowy wieczór w salonie z kubkiem ciepłej herbaty w ręce, wpatrując się w tańczące płomienie. Jeśli komuś marzy ci się taka wizja, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, planując budowę domu z kominkiem.

Instalację kominka najlepiej zaplanować w momencie tworzenia projektu domu. O wiele trudniej zaadaptować go w gotowym pomieszczeniu. Podejmując decyzję, trzeba określić swoje wymagania: czy zamierzamy często palić, jak ważny jest bezpośredni kontakt z ogniem, czy ma być to element dekoracyjny, czy raczej grzewczy? Odpowiedzi na te pytania pomogą podwyższyć komfort użytkowania kominka i oszczędzą niepotrzebnych wydatków. Wyróżniamy wiele rodzajów kominków, poniżej omówimy kilka z nich.

Najbardziej popularny jest kominek konwekcyjny. Jego dużym plusem jest wytwarzanie dużej ilości ciepła po upływie krótkiego czasu od rozpalenia. Gorące powietrze ogrzewa nie tylko pomieszczenie, w którym się znajduje, ale także wędruje przez otwory wentylacyjne do innych pokoi. Jest to dobre rozwiązanie np. na wypadek awarii prądu w zimie. Ogień znajduje się za zamkniętą szybą, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczny i można go bez nadzoru pozostawić na noc.

Fado Szczecin Wypożyczalnia

Kominek otwarty nie da tyle ciepła, co konwekcyjny. Już kilkadziesiąt minut po jego zgaśnięciu w pomieszczeniu nie pozostanie śladu po ogrzewaniu. Jednak jego klimat jest niepowtarzalny. Gdy chcemy palić okazjonalnie, raczej dla efektów wizualnych niż grzewczych, będzie perfekcyjny.

Kominki akumulacyjne dzielą się na jeszcze dwie kategorie: statyczną i dynamiczną. Największą między nimi różnicą jest zdolność utrzymywania stałej temperatury w pomieszczeniu, z czym kominek statyczny radzi sobie zdecydowanie gorzej. Jego działanie polega na gromadzeniu ciepła poprzez izolację. Najwięcej energii wydziela po zakończeniu ładowania, a więc najwięcej ciepła mamy rano, najmniej wieczorem. W przypadku kominków z rozładowaniem dynamicznym obieg powietrza wymuszany jest przez wewnętrzny wentylator. Można go regulować, dlatego to od lokatorów zależy uzyskana temperatura. W dodatku wlot i wylot powietrza umiejscowione są u dołu pieca, co wpływa na lepszą izolację.

Rodzajów i modeli kominków jest mnóstwo – a każdy odznacza się innymi cechami. Dzięki temu można z łatwością wybrać ten, który pasuje do wymagań mieszkańców domu. Planując budowę domu warto rozważyć instalację kominka. A w przypadku, gdy projekt  dewelopera nie uwzględnia budowy dodatkowego źródła ciepła, na pewno da się dogadać i uwzględnić kominek bez szwanku dla całości.


Deweloper – budowa nowoczesnych domów: www.tlsdeveloper.pl

Inwestowanie w Kołobrzegu

Inwestycje nad morzem