Kiedy spadnie śnieg – jak zabezpieczyć dach

Data dodania: 25.10.2016


Budowa domu w polskim klimacie wymaga specjalnego podejścia. Budynki muszą być wytrzymałe i solidne, by odeprzeć ataki wszystkich rodzajów pogody: deszczy, wichur, upałów, mrozów i śnieżyc. W przypadku śniegu dobrze byłoby zastosować jeszcze dodatkowe zabezpieczenia, które będą zapobiegały zsuwaniu się białego puchu z dachu.

Polskie prawo budowlane w przypadku domów jednorodzinnych nie wymaga montażu barier przeciwśniegowych, jednak surowo każe za konsekwencje, które mogą wyniknąć z ich braku. Usuwanie sopli, śniegu i nawiasów śnieżnych to obowiązek właściciela nieruchomości. Zamarznięta pokrywa śnieżna stanowi duże zagrożenie, ponieważ w najmniej oczekiwanym momencie może po prostu się z zsunąć z dachu. Konsekwencji może być wiele: uszkodzony samochód, złamane drzewka, urwane rynny lub nawet uszczerbek na zdrowiu przechodzącej osoby. Problem spadającej pokrywy śnieżnej dotyczy przede wszystkich stromych dachów, tych ze spadkiem powyżej 30 stopni. Aby się przed tym ustrzec, warto zamontować różne zabezpieczenia.

O odpowiednich zabezpieczeniach powinno się myśleć na etapie projektowania, ewentualnie gdy trwać już będzie budowa domu. Montaż systemów zabezpieczających wymaga ingerencji w budowę powierzchni dachu, którego nie zawsze da się później złożyć tak samo. Najczęściej spotykanymi zabezpieczeniami są płotki przeciwśniegowe i śniegołapy. Pierwsze z nich powodują zatrzymanie osuwającego się śniegu, do tego rozbijanie go na mniejsze cząstki. Dzięki temu spadająca pokrywa jest mniejsza, lżejsza i nie wyrządzi tak wielu szkód. Tańszym sposobem jest zamontowanie śniegołapów. To system, którego głównym zadaniem jest rozbijanie śniegu. Innym wyjściem są belki i dachówki przeciwśnieżne. Zatrzymują one śnieg na dachu, który podczas odwilży po prostu topnieje. Niektóre zabezpieczenia można pokryć kolorem zbliżonym do koloru dachu, by poza sezonem zimowym jak najmniej rzucały się w oczy.

Jednak zsuwający się śnieg dotyczy nie tylko stromych dachów – bywa, że zalegająca pokrywa śnieżna spada także i z tych o małym kącie nachylenia. Aby uniknąć tragedii, można zamontować zabezpieczenia na tych częściach dachu, które znajdują się nad przestrzeniami często użytkowanymi: nad drzwiami wejściowymi, przy bramie garażowej lub blisko większych drzewek.

Zabezpieczenia przeciwśniegowe w polskich realiach są konieczne. Choć ostatnie zimy nie należały do najbardziej surowych, nasz klimat lubi się zmieniać i osiągać skrajności. Zdrowie i bezpieczeństwo są najważniejsze, dlatego, by nie narażać się na szkody, należy zawczasu zadbać o dobre wykonanie zabezpieczeń przeciwśnieżnych.


Polecamy także ofertę: TLS Developer – kompleksowa budowa nowoczesnych domów

Inwestowanie w Kołobrzegu

Inwestycje nad morzem