Energooszczędna budowa domów

Data dodania: 25.10.2016


Już niebawem, bo w 2020 roku, Unia Europejska wprowadzi w Polsce obowiązek budowy domów energooszczędnych. Przez kilka następnych lat będzie możliwe uzyskanie dofinansowania na budowę takiego domu. Czym różni się on od tradycyjnego budownictwa?

Budowa domu energooszczędnego ma za zadanie zminimalizować koszty eksploatacji budynku. Największe koszty użytkowania związane są z ogrzewaniem, dlatego uwaga wykonawców skupiona jest przede wszystkim na tym aspekcie. Dom energooszczędny może zapobiec stracie około 30% ciepła. Taki wynik uzyskuje dzięki odpowiedniej konstrukcji i zastosowanym materiałom.

Najwięcej ciepła można zatrzymać poprzez doskonałą izolację. Wybierając materiały do wykonania ścian, należy szukać tych z najniższym współczynnikiem przenikania ciepła. Ważna jest także bezwładność termiczna tworzywa, która powoduje dłuższy czas oddawania ciepła. W ten sposób podczas lata wnętrze domu chronione jest przed nieznośnymi upałami, a zimą ciepłe powietrze nie będzie się ulatniać. Wynika z tego, że dobowe wahania temperatury będą praktycznie niezauważalne.

Ważną kwestią podczas budowy domu jest zabezpieczenie mostków termicznych, czyli miejsc, przez które uciekają największe ilości ciepła. Są to węzły konstrukcyjne i połączenia wykonanych z różnych materiałów elementów zewnętrznych, czyli styk podłogi ze ścianą fundamentową, płyty fundamentowej ze ścianą zewnętrzną, płyty balkonowe i wiele innych. Aby uniknąć pojawienia się mostków termicznych, należy wykonać perfekcyjną izolację, stosując warstwę wełny mineralnej lub styropianu o grubości co najmniej 20 cm. Na utratę ciepła ma wpływ również bryła budynku. Im mniej złamań i uskoków, tym lepsza termoizolacja. Duże znaczenie ma także dach – im mniejszą posiada powierzchnię, tym łatwiej utrzymać ciepło.

Budowa domu energooszczędnego zakłada instalację wentylacji mechanicznej o wysokiej sprawności, a także kotły grzewcze z zamkniętą komorą spalania. Ponadto nastawiona jest na niskie zużycie prądu, a więc pomocne będą indywidualne źródła odnawialnej energii: kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, wiatraki itp.

Dylemat, przed którym obecnie stoją inwestorzy, w 2020 roku przestanie istnieć. Każda budowa domu zakładać będzie tylko rozwiązania energooszczędne. Co prawda kosztuje on ok. 5% więcej niż zwykły budynek, ale za to pobiera nawet do 5 razy mniej energii. Nie każdy architekt czy deweloper (sprawdź: budowa domów Szczecin) oferuje projekt energooszczędny, jednak z roku na rok jest ich coraz więcej. Również z biegiem lat budowa takiego domu jest coraz tańsza, dlatego niższe koszty eksploatacji wcale nie muszą oznaczać kosztownej z początku inwestycji.


Polecamy usługi: TLS Developer

Apartamenty w Kołobrzegu

Inwestycje nad morzem