Budowa domu za miastem – wady i zalety

Data dodania: 13.12.2016


Marzenia o własnym domu bardzo często zaczynają się od idealistycznych wizji – leniwy poranek, śniadanie w ogródku, dzień spędzony z rodziną we wspólnie urządzonej przestrzeni. Coraz częściej inwestorzy planujący budowę swojego domu decydują się na ucieczkę z centrum miasta, od panującego tam zgiełku i hałasów. Sprawdzamy dziś jak w praktyce wygląda budowa domu za miastem i jakie są wady i zalety takiego rozwiązania.       

Działka za miastem

Budowa domu poza ścisłym centrum miasta to przede wszystkim luksus przestrzeni wokół domu. Działki budowlane zlokalizowane na obrzeżach miast lub w miejscowościach bezpośrednio sąsiadujących z większymi aglomeracjami są także zazwyczaj dostępne w o wiele bardziej atrakcyjnych cenach w porównaniu do tych na terenach miast.

To, co dla jednych będzie największą zaletą budowy domu za miastem dla innych może być ogromną wadą. Lokalizacja domu z dala od miasta powoduje, że mieszkańcy muszą każdego dnia spędzać o wiele więcej czasu na dojazdach do centrum – do pracy czy szkoły. A popularność nieruchomości oddalonych od miasta niestety potęguję ten problem i niestety problem niebotycznych korków na drogach dojazdowych każdego dnia w godzinach szczytu jest niemal standardem.

Sprawdź także: budowa domów Szczecin

Infrastruktura w okolicy

Szukając działki pod budowę domu za miastem warto zwrócić uwagę na obecną i planowaną infrastrukturę w najbliższej okolicy. Decydując się na zakup nowego domu od dewelopera najczęściej inwestorzy nie mają tego problemu, bo w ramach realizacji inwestycji firmy dbają o odpowiednią oprawę swoich projektów, a więc drogi dojazdowe, zatoczki parkingowe czy chodniki i ścieżki rowerowe. W innym przypadku najlepiej zasięgnąć informacji w lokalnym urzędzie gminy i sprawdzić czy w sąsiedztwie planowane są jakiekolwiek prace.

Polecamy ofertę: deweloper Szczecin

Sielanka i spokój

Każdy, kto zdecydował się na przeprowadzkę z miasta na obrzeża podkreśla, że największą zaletą nowego miejsca zamieszkania jest spokój otoczenia. Oczywiście wiele zależy od dokładnej lokalizacji działki budowlanej – jeśli mówimy o terenach prawdziwie wiejskich, oddalonych o kilka kilometrów od aglomeracji miejskiej dom może stać się prawdziwą oazą odpoczynku od miejskiego zgiełku.

Jednak o bliskość przyrody i kontakt z naturą nie muszą się martwić także inwestorzy, którzy wybierają domy na samym obrzeżu miasta. Podmiejskie gmin dbają o to, aby rozwijać przestrzeń do odpoczynku i rekreacji swoich mieszkańców, również inwestując w tereny zielone, parki, place zabaw czy siłownie pod chmurką.

Maszyny CNC

Zobacz więcej: budowa domów Szczecin